Milis Linux Foruma hoşgeldiniz.

Forum Kuralları

Milis Linux Forumuna Hoş Geldiniz


Bu forum ortamı sadece Milis Linux ve Milis Linux tabanlı dağıtımlar ile ilgili sorular sormak ve paylaşımlar yapmak için açılmıştır. Buradaki sistemi forumdan ziyade Stackoverflow gibi bir soru-cevap yardımlaşma platformu olarak görebilirsiniz.

Milis Linux gönüllülerden oluşan bir topluluk tarafından oluşturulmuştur ve bu ortam için de aynı şey geçerlidir. Burada şahsen tanımadığınız insanlar özel hayatlarından ayırdıkları kısıtlı zamanı sizin sorularınızı cevaplamak ve sorunlarınızı çözmek için harcamakta ve bundan maddi bir çıkarı bulunmamaktadır. Bu nedenle forumun daha işlevsel ve faydalı olabilmesi için bazı kurallara uymak zorunda olduğunuzu hatırlatmaktayız:

Ortak kurallar


1. Tartışmaya girmeyin ! Konunun dağılmaması ve forum ortamındaki huzurun bozulmaması için tartışmaya girmekten kaçının.

2. Kişilere saygılı olun ! Herhangi bir kullanıcıya hakaret ya da taciz eden gönderiler, cevaplar yorumlar ve duvar yazıları yazan kişiler uyarı yapmaksızın forumdan uzaklaştırılarak istendiği takdirde IP adresleri savcılıkla paylaşılacaktır.

3. Değerlere saygılı olun ! Herhangi bir din, millet, ülke, ırk, siyasi parti veya ideoloji hakkında olumlu ya da olumsuz eleştiri içeren gönderiler/yorumlar yapılması, bunları öven ya da hakaret eden yazıların ve sembollerin avatar ya da duvar yazısı olarak kullanılması kesinlikle yasaktır ve bunları yapanlar uyarı yapmaksızın forumdan uzaklaştırılacaktır.

4. Değerlere saygılı olun ! Terörü ve terör örgütlerini öven gönderiler/yorumlar yapılması, terör örgütlerine ait sloganların ve sembollerin avatar ya da duvar yazısı olarak kullanılması kesinlikle yasaktır ve bunları yapanlar uyarı yapmaksızın forumdan uzaklaştırılarak IP adresleri savcılıkla paylaşılacaktır.

5. Birden fazla hesap açmayın ! Lütfen kendi konularınızı ya da başkalarının konularını puanlamak amacıyla birden fazla hesap açmayın. Burası klasik bir forum olmamakla birlikte puanların (ve buna bağlı rütbelerin) kullanıcıların başka kullanıcılara yardım etmesini motive etmek dışında başka herhangi bir işlevi yoktur.
Gerçek saygınlığı sadece gerçek yardımlarla kazanabileceğinizi unutmayın !

Soru sorarken uyulması gereken kurallar


1. Ön araştırma yapın ! Çok genel sorular sormadığınıza (Örn: Linux'ta/Milis'te kullanılan bellek miktarını nasıl görebilirim ?) ya da yaşadığınız sorunun daha önce yaşanmadığına/çözülmediğine emin olun. Milis Linux ile ilgili genel sorularınıza ilişkin cevapları SSS sayfasından edinebilirsiniz.
Soru sormadan ya da sorununuza ilişkin konu açmadan önce lütfen sitedeki arama kısmını kullanın. Bu size zaman kazandıracağı gibi forumun temiz kalmasına da katkıda bulunacaktır.

2. Açıklayıcı ve sabırlı olun ! Soru ya da sonunuzun ne olduğuna dair ayrıntılı bilgi verin. Sorununuzun ne olduğunu hemen anlayamayabiliriz fakat bunu açıklığa kavuşturmak için uğraşacağız.

3. Doğru yerde olduğunuza emin olun ! Daha alakalı sonuçlar sunmak adına başka dağıtımlarla birlikte alakasız konularla ilgili sorular sormanızı ve paylaşımlar yapmamanızı istemiyoruz. Bu tarz gönderiler tespit edildiği takdirde silinecektir ve yazan kişi uyarılacaktır.

4. Gereksiz gönderilerden kaçının ! Forumda lütfen tanışma amacıyla gönderi açmayın. Bunun için profil sayfalarını kullanabilirsiniz. Kendiniz hakkında kısa bilgiyi (bio) profilinizin hakkında kısmına yazabilirsiniz.
Bunun dışında teşekkürleriniz için yorum ya da cevap kısmı yerine gönderiyi ya da cevabı oylama düğmelerini kullanın.

5. Burası bir e-ticaret platformu değildir ! Donanım/ürün tavsiye vermek, reklam ve satış yapmak amaçlı paylaşımlar silinecek ve yazan kişi uyarılacaktır.

6. Büyük harf kullanmayın. Büyük harf İnternet dilinde bağırmak demektir ve hoş karşılanmamaktadır. İlgi çeksin diye tamamen büyük harf kullanmaktan kaçının.

7. Bir mesajı iki defa göndermeyin. Sabırlı olun. İlla cevap veren çıkacaktır.

8. Spam yapmayın ! Aynı mesajı dikkat çekmek için birden fazla konunun altına yazmayın. Bu bir spam'dir ve silinme nedeni olabilir.

9. Konuları ayırın. Farklı sorularınızı ve sorunlarınızı var olan konu altına sormak yerine yeni bir konu açarak sorun.

10. Çözüm yolunu paylaşın. Sorununuz çözüldüğünde bunu nasıl çözdüğünüzü yazın. Böylece başkaları aynı konuyu hortlatmaz ve forum forum dolaşmak zorunda kalmaz. "Çözüldü" yazıp çözümü yazmamak hesabınızın silinmesine sebep olabilir.

11. Türkçemize özen gösterin ! Türkçe yazıma ve dil bilgisi kurallarına özen gösterin ve Türkçe harf kullanın. Yabancı harfler ve "g" yerine "q" gibi değişiklikler yapmayın. V yerine W kullanmayın, Milis Linux ailesi olarak dili çarpıtan yazımlara izin vermiyoruz.

12. Telif haklarına saygılı olun ! Site içerisinde crack, warez, telif hakkına sahip yazılım ya da buna ait kaynak kod, telif hakkına sahip çoklu ortam dosyası vb. yasal olmayan paylaşımlar istemeyin/yapmayın. Aksi takdirde uyarılacaksınız ve aynı davranışı devam ettirdiğinizde hesabınız silinecektir.

Soru cevaplarken uyulması gereken kurallar


1. Bildiğiniz konularda cevap verin Her soruya atlamanıza gerek yok, bilmediğiniz bir konuya boş cevap vermektense bildiğiniz konuları cevaplamanız daha iyi olacaktır.

2. Ön araştırma yapın ! Varolan bilgileriniz güncelliğini kaybetmiş ya da eksik olabilir. Lütfen cevap vermeden önce bunu dikkate alarak bir ön araştırma yapın.

3. Zarar verecek davranışlarda bulunmayın ! Sırf eğlence için kullanıcılara fork bombası ya da
# rm -rf /
# dd if=/dev/random of=/dev/sda
gibi zararlı komutlar denettirmeyin. Aksi takdirde hesabınız silinecektir.
...